Los Alamos National Laboratory
 
 
CoE  LANL Engineering Standards Program

CONTACTS

Point of Contacts and Technical Committee Members

Quick Links:
Ch.1-General Ch.5-Structural Ch.10-Hazardous Process Ch.15-Commissioning Ch.21-Software
Ch.1-Component Numbering/Labeling Ch.6-Mechanical Ch.11-Radiation Protection Ch.16-IBC Program CAD Standards Manual
Ch.2-Fire Ch.7-Electrical Ch.12-Nuclear Ch.17-Pressure Safety  
Ch.3-Civil Ch.8-I&C Ch.13-Welding & Joining Ch.18-Secure Comm.  
Ch.4-Architectural Ch.9-Security Ch.14-Sustainable Design Ch.19-Communications  

SMPO - Safety Management Program Owner

GENERAL Committee (Chapter 1 Section Z10)
POC: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 667-6847 (Schedule 4.5/40)
All Standards POCs Dave Eubank, MSS-STO, 667-2424
Kyle Carr, ES-55, 665-6853 Kevin Krank, MFO-CM-CE, 606-0580
   
COMPONENT NUMBERING/LABELING Committee (Chapter 1 Section 200)
POC: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
Mel Burnett, ES-FE, 667-1895 Jacqueline R. Seay, ES-55, 667-9312
Kyle Carr, ES-55, 665-6853 Julie H. Wood, FP-DO, 665-8279
Mary Garcia, SI-DC, 606-0018  
   
FIRE PROTECTION Committee (Chapter 2)
AHJR: Julie Wood, FP-DO, 665-8279 (Schedule B)
Alternate AHJR: William Wolfe, FP-DO, 667-2820 (Schedule B)
AHJ: Jim Streit, FP-DO, 665-3628 (Schedule A)
Bruce Campbell, Hughes Assoc., 303-439-0485 Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580
Dave Eubank, MSS-STO, 667-2424 Walter Martinez, FP-DO, 667-7202
Rob Farris, FP-DO, 667-9045 Mark Rosenberger, FP-DO, 606-0121
Ken Gow, Merrick, 662-0606 Jim Tsiagkouris, ES-EPD, 665-1905
CIVIL Committee (Chapter 3)
POC: Scott Bane, ES-EPD, 665-2878 (Schedule B)
Alternate: Donald Yardman, ES-EPD, 665-7606 (Schedule A)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 667-6847 (Schedule 4.5/40)
Tom Carter, URS, 672-2114 Dave Larrow, HNR, 505-889-4174
Chip Conselman, ARES, 661-6390 Terrill Lemke, ENV-CP, 665-2397
Jillian Cox, ES-UI, 695-6615 Natalie Romero-Trujillo, ES-UI, 667-3438
Melanee Hand, MOF-CM-STR, 667-7369 Doug Volkman, ES-EPD, 667-6238
Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580 Jeanette Walther, Bohannan Huston, 798-7858
ARCHITECTURAL Committee (Chapter 4)
POC: Scott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
Alternate: David Carr, ES-EPD, 665-5551 (Schedule B)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Mike Bodelson, OI-IP, 606-1766 Jeffrey McFall, ES-EPD, 665-7592
Lisajo Dunham, OI-IP, 667-9383 Farkhondeh Mehrvarz, ES-EPD, 665-1613
Melanee Hand, MOF-CM-STR, 667-7369 Margret Merrigan, ES-EPD, 667-2218
Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580 Ed Seawalt, SEO-3, 665-4522
Karen Marsh, ES-EPD, 606-0772 Jim Stanton, ENV-CPI, 667-0621
   
STRUCTURAL Commitee (Chapter 5)
POC: Mike Salmon, AET-2, 665-7244 (Schedule B)
Specifications POC/Alt. POC: Glen Pappas, ES-EPD, 665-1221 (Schedule A)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
E. Ben Etuk, ES-EPD, 667-7973 Eric MacFarlane, ES-EPD, 665-3284
Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580 Lisa Webster
Gary Landon, Bohannan Huston Jim Weeks, Weidlinger, 505-281-0197
Salvador Macias, ES-55, 665-7118 Doug Volkman, ES-EPD, 667-6238
Stuart McKernan, TA55-DO, 667-7501 Nathan Yost, ES-EPD, 667-9360
Jeremy Nowell, ES-EPD, 665-8370  
MECHANICAL Committee (Chapter 6)
POC: Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229 (Schedule B)
Alternate POC: Scott Salisbury, ES-EPD, 667-7819 (Schedule A)
Alternate POC for glovebox-related specs: Stacey Talachy, 667-2360 (Schedule B)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Scott Atwater, ES-DE-CON, 505-883-4111 Jim Narum, ES-EPD, 667-3839
Mark Bibeault, AET-1, 665-1204 Tom Salzano, ARES, 661-6390
Al Bridge, ES-STO, 665-2455 John Sur, ES-EPD, 667-3373
Roger Cardon, MSS-MP, 665-2562 Ben Swartz, ES-EPD, 606-2279
Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580 John Underdahl, Merrick, 662-0606
Shawn Hailey, MSS-MP, 665-6316  
ELECTRICAL Committee ( Chapter 7)
POC: Eric Stromberg, ES-EPD, 665-6070 (Schedule A)
Alternate POC: Rick Baca, ES-EPD, 665-7706 (Schedule 4/10)
SMPO
: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Chief Electrical Safety Officer/ AHJ (NEC/NFPA 70 only): Lloyd Gordon, OSH-ISH, 667-0778 (Schedule A)
Vaughn Brown, ES-LF0, 665-4194 Pete Lowe, NIE-TS, 665-9147
Yates Coulter, MPA-CMMS, 665-4891 Tommy R. Martinez, ES-EPD, 664-0548
Samuel Garcia, ES-FE, 665-4270 Paul Parker, ES-UI, 665-5434
Daniel Grijalva, AE, 505-259-7122 Emilio Racinez, ES-UI, 665-3751
Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580  
INSTRUMENTATION & CONTROL Committee (Chapter 8)
POC: Allen Hayward, ES-EPD, 606-0840 (Schedule A)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Al Bridge, ES-STO, 665-2455 Lai Nelson, ES-55, 664-0609
Shannon Bryant, B&P, 505-883-4111 Tim Renshaw, AET-5, 667-4709
Mike Garcia, ARES, 661-6390 Fred Shelley, AOT-IC, 665-4826
Kreg Gauss, ES-55, 695-8399 Bob Weiss, AET-5, 667-3503
Dave Munger, Merrick & Company, 662-0606  
   
SECURITY Committee (Chapter 9)
POC: Jeff Mccale, SEC-PSS, 667-9764 (Schedule B)
Alternate POC
: Deborah Miller, SEC-PSS, 606-2067 (Schedule B)
SMPO
: Mike Lansing, ADMASER, 606-2222 (Schedule A)
David Carr, ES-EPD, 665-5551 Kim Nelson, SEO-TA55DS, 667-6534
Kevin Krank, MOF-CM-CE, 606-0580 Wade Nelson, SEO-IS, 606-0395
Sabrina Larsen, SEC-PSS, 665-3244 Glen Pappas, ES-EPD, 665-1221
Rich Logan, SEC-PSS, 667-1940 Jim Streit, FP-DO, 665-3628
Ken Martinez, SAFE-PA, 665-0111 Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581
   
HAZARDOUS PROCESS Committee (Chapter 10)
POC: Devin Gray, ES-55, 667-3584 (Schedule A)
Alternate POC
: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
SMPO:
Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
  Stephen Ney, ES-EPD, 606-1572
Jean Dewart, ENV-CP, 665-0239 Brad Pulliam, ES-EPD, 665-8069
Carla Gustafson, Merrick & Company, 662-0606 x 3143 Dina Siegel, OSH-IHS, 665-2977
Thad Hahn, ES-55, 231-1146 Wayne Simons, ES-EPD, 606-0067
  Robert Swickley, ES-WFO, 665-0953
   
RADIATION PROTECTION Committee (Chapter 11)
POCMatthew Griffin, RP-PROG, 665-2013 (Schedule 5/40)
Alternate POC: Joe Bianconi, RP-1, 606-1917 (Schedule B)
SMPO: Scotty Jones, RP-DO, 500-2077 (Schedule B)
Jim Bland, RP-SVS, 231-2479 Jerry George, DSESH-TA55, 665-7903
Christine A. Bullock, DSESH-EWMS, 665-8133 Gerald Murrell, RP-PROG, 665-3825
John W. Elliott, RP-PROG, 665-7461 Jim Narum, ES-EPD, 667-3839
NUCLEAR Committee (Chapter 12)
POC: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POC: Mel Burnett, ES-FE, 667-1895 (Schedule B)
SMPO:
Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Ed Artiglia, ES-EPD, 664-0351 Glenn Pierce, Merrick & Company, 662-0606
Stuart McKernan, TA55-DO, 667-7501 Yvette Rael, ES-WFO, 665-5942
   
WELDING, JOINING & NDE Committee (Chapter 13)
POC: David Bingham, ES-EPD, 664-0416
Alternate POC
: Kelly Bingham, QPA-IQ, 667-6167 (Schedule A)
Alternate POC : Richard Bingham, AET-6, 667-7077 (Schedule 5/40)
NDE SME:
David Harvey, AET-6, 667-5110 (Schedule A)
SMPO
: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Matt Johnson, A-3, 665-6035 Ben Swartz, ES-EPD, 606-2279
Kevin Krank, MFO-CM, 606-0580  
   
SUSTAINABLE DESIGN Committee (Chapter 14)
POC: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POC : Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229 (Schedule B)
SMPO
: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Mike Bodelson, OI-IP, 606-1766 Dennis Hjeresen, WM-DO, 665-7251
Kyle Carr, ES-55, 665-6853 Joe Klose, UI-DO, 665-8410
David Chavez, MSS-MP, 664-0707 Michael Ladach, ES-EPD, 667-6229
Lisajo Dunham, OI-IP, 667-9383 Ken Towery, OI-IP, 665-1716
Andrew Erickson, UI-DO, 665-0106 Monica Witt, UI-DO, 795-2884
   
COMMISSIONING Committee (Chapter 15)
POC: Matthew Foster, MOF-SU, 695-6746 (Schedule B)
Alternate POC : Vernon Haywood, MOF-SU, 664-0119 (Schedule B)
SMPO: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Jim Bodnar, MOF-SU, 606-2375 Dennis Hjeresen, WM-DO, 665-7251
David Chavez, MSS-MP, 664-0707 Max Light, BREI, 661-4485
Gary Coles, DMJMH+N, 661-1801 Kevin Krank, MOF-CM, 606-0580
Terry Connors, ES-UI, 667-3990 Kevin Vancleave, ES-EPD, 665-0147
Mark Harris, MOF-CM, 665-4466  
   
IBC PROGRAM Committee (Chapter 16)
POC: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POCScott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
LANL Building Official (SMPO): Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Deputy LBO (fire) : Jim Streit, FP-D0, 665-3628 (Schedule A)
Deputy LBO Doug Volkman, ES-EPD, 667-6238 (Schedule B)
Chief Inspector :Kevin Krank, MOF-CM, 606-0580 (Schedule B)
Chief Inspector Welding : David Bingham, ES-EPD, 664-0416
Design Plan Reviewer (DPR): David Smith, ES-EPD, 665-5902 (Schedule B)
Preliminary Project Determination Reviewer/Alternate DPRScott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
David Carr, ES-EPD, 665-5551 Jeffrey Schroeder, PM6, 665-9515
Glen Pappas, ES-EPD, 665-1221  
   
PRESSURE SAFETY Committee (Chapter 17)
Chief Pressure Safety Officer (CPSO)/POC: Ben Swartz, ES-EPD, 606-2279 (Schedule 4/10)
Alternate POC - Deputy CPSO : Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
SMPO:
Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
SME: Matthew Cover, ES-EPD, 665-5045 (Schedule A)
PSO - Primary Contacts plus: Tim Lopez, DSESH-DO 667-1069
David Bingham, ES-EPD, 664-0416 John Sur, ES-EPD, 667-3373
Kelly Bingham, QPA-IQ, 667-6167  
SECURE COMMUNICATIONS Committee (Chapter 18)
POC (PTS Manager): Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581 (Schedule B)
Alternate: Sean Beggio, NIE-TS, 665-8191 (Schedule A)
Program Owner/Comsec: Richard Montoya, NIE-ESS, 665-5703 (Schedule A)
Program Owner/Comsec Alt:  Maria Rael, NIE-ESS, 667-6553 (Schedule B)
TEMPEST SME: Isaac Martinez, NIE-ESS, 665-0262 (Schedule A)
TEMPEST SME Alt: Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581 (Schedule B)
Robert Gonzales, PS-1, 667-0447 Pete Lowe, NIE-TS, 665-9147
COMMUNICATIONS (Chapter 19)
<
POC: Pete Lowe, NIE-TS, 665-9147 (Schedule B)
Alternate POC - David Schlegel, NIE-TS, 606-0786 (Schedule B)
SMPO
: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Wireless SME: Sammy Anthony Garcia, NIE-TS, 665-4456 (Schedule B)
Erik Anderson, NIE-TS, 667-9115 Bruce Peterson, NIE-TS, 664-0070
Kevin Krank, MOF-CM, 606-0580 Adrian Trujillo, NIE-ESS, 667-2581
   
SOFTWARE Committee (Chapter 21)
POC: Tobin Oruch, ES-DO, 665-8475 (Schedule A)
Alternate POC: Allen Hayward, ES-EPD, 606-0840 (Schedule B)
Author/SME: Paula Diepolder, QPA-IQ, 665-7313
SME: Joy Getha, ES-55, 665-9586 (Schedule 5/40)
ES-Div Software CoordinatorCarrie Atencio, ES-DO, 665-7455 or ES-Software@lanl.gov (Schedule B)
SMPOLarry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Carol D'Ann Bretzke, QPA-IQ, 665-7383 Harry Majors, QPA-IQ, 667-4884
Sean Briggs, ES-55, 665-1577 Timothy Renshaw, AET-5, 667-4709
Eric MacFarlane, ES-EPD, 665-3284  
   
CAD STANDARDS MANUAL Technical Committee
POC: Scott Richardson, ES-EPD, 606-0596 (Schedule A)
Alternate POC: Ed Seawalt, SEO-3, 665-4522 (Schedule 5/40)
SMPO
: Larry Goen, ES-DO, 665-6847 (Schedule 4.5/40)
Kyle Deines, ES-EPD, 665-2340 Margret Merrigan, ES-EPD, 667-2218
Jeff Dermer, Merrick & Co, 505-662-0606 Jason Montoya, ES-EPD, 665-7892
Andrew Espinosa, ES-EPD, 667-1641 David Smith, ES-EPD, 665-5902
Gabriel Flores, Weidlinger Associates, 505-349-2830 Alan Yaeger, ES-WF0, 667-2939
Herman Gonzales, Merrick & Co, 505-858-1636  

Top of page

Operated by Los Alamos National Security, LLC for the U.S. Department of Energy's NNSA
Inside | © Copyright 2016 Los Alamos National Security, LLC All rights reserved | Disclaimer/Privacy | Web Contact